Me oleme kaugele tulnud ajast, mil Ken Olsen ütles järgmist: “Keegi ei peaks endale koju arvutit tahtma.“ Tänaseks on arvutid meie taskutesse jõudnud, rääkimata kodudest. Tänu interneti laialdasele levimisele ja tehnoloogia aina kiirenevale arengule on maailm muutunud jäädavalt. Kui veel enne interneti aega valitsesid maailma suurkorporatsioonid ja väikeettevõtjatel oli sisenemine turule raske, siis täna on ettevõttega alustada lihtsam kui kunagi varem. Internet, telefonid, arvutid ja hääle assistendid on alles algus aina hoogu saavast lumepallist, mille suurus kasvab eksponentsiaalselt. Tehisintellekt, isesõitvad autod, virtuaalreaalsus ja *internet of things *on vaid vähesed märksõnad, mis võiksid olla tulevikus kõigile kättesaadavad.

Me elame ajal, mil tehnoloogia areng on kiirem kui kunagi varem.  Kui eelmise sajandi titaanideks võis lugeda suuri naftafirmasid, autotootjaid ja hulgimüüjaid, siis tänapäeva titaanid on IT-firmad, millele viitab ka asjaolu, et maailma viis kõige suuremat ettevõtet on Apple, Amazon, Google, Microsoft ja Facebook, millest esimene ületas triljoni turuväärtuse alles hiljuti. Avalikud turud ei anna kindlasti ülevaadet kogu pildist, mis toimub IT-sektoris, sest suured tegijad nagu Uber, Lyft, Slack ja Airbnb on vaid mõned näited, mis viitavad, kui palju erinevaid tehnoloogiafirmasid maailmas on erasektoris. Alles 1958. aastal oli ühel protsessoril kaks transistorit, siis 2018. aasta seisuga on rohkem kui seitse miljardit transistorit uuel Inteli protsessoril. See areng jäljendab Moore’i seadust– transistorite arv protsessoritel kahekordistub iga kahe aasta jooksul.  Mida see kõik tähendab? Arvutite jõudlus on alus sellele, et tehnoloogia areng saaks sekkuda pea igasse majandussektorisse. Kui veel kümme aastat tagasi oli ühel ettevõtjal vaja kaasata kapitali välisinvestoritelt, sest serverite ostmine ja seadistamine oli väga kallis tegevus, siis täna on võimalik alustada oma *start-up’*iga kiiremini kui kunagi varem. Tänase seisuga ei pea ükski idufirma omama ühtegi serverit, sest nüüd on võimalik seda rentida suurte ettevõtete nagu Microsofti, Amazoni ja Google’i käest.

Tehnoloogia muutub iga päevaga aina suuremaks osaks meie elust. Iga sekund ostab keegi endale internetist midagi meelepärast. Iga päev tuleb aina rohkem inimesi internetti ning kui praegu on internetis ca 3 miljardit inimest, siis aastaks 2025 arvatakse internetis olevate inimeste arvuks lausa 7 miljardit. Kuidas on see kasulik majandusele? Eelkõige soodustab interneti lai levimine väikeettevõtlust, sest sisenemisbarjäärid on väikesed ehk tekib täieliku konkurentsi turg. Kui veel kümme aastat tagasi tundus üksikemale, kes elab Raplas, oma vahaküünalde müümine ebapraktilise ja utoopilisena, siis interneti abiga on tal võimalik oma unistus muuta reaalsuseks. 10 aastat tagasi oleks olnud üksikemal tarvis rentida müügipinda. Täna on võimalik üksikemal oma küünlaid kodus hoiustada ja tooteid müüa e-poe kaudu. Tänaseks on tehnoloogia niivõrd kaugele arenenud, et pole tarvis isegi programmeerimisoskust, et avada oma e-pood. Kui varasemalt oleks Raplas elamine takistanud uute klientide leidmist, siis tänu sihitud reklaamile on Google’i või Facebooki abiga võimalik leida kliente nii Eestist kui välismaalt. See soodustab nii Eesti kui globaalse majanduse kasvu.

Globaalsele majandusele tähendab idufirmade lihtne loomine eelkõige head uudist, sest uute ideede arendamisega kaasneb uute töökohtade tekkimine ja uute töökohtade tekkimisega saab ka riik kasu. See pole veel kõik, sest täna on võimalik *start-up’*idel kaasata rohkem raha kui kunagi varem. Tänu tehnoloogia arengule ja internetile on olemas mitmeid ühisrahastusplatvorme, mis võimaldavad raha koguda lihtsamini kui kunagi varem. Aastal 2017 koguti ühisrahastusega kokku 34 miljardit dollarit. Minu lemmik lehekülg on Indiegogo, kus on võimalik väga lahedatel ideedel näha päevavalgust tänu toetajatele, kes pakuvad algkapitali.

Nagu Marc Andreesen on kunagi öelnud, siis tarkvara sööb maailma ja selle tulemusel on sektorid, mis enne polnud IT-ga seotud, motiveeritud olema IT-firmad. Hea näide on pangandus, millel esmapilgul ei pruugi tunduda palju ühist tehnoloogiasektoriga, kuid lähemalt uurides muutub pilt. Swedbankis töötab tänase seisuga ca 1500 IT-spetsialisti, kes kõik töötavad selle kallal, et klientidel oleks võimalik enamik tegevusi teha interneti kaudu. Mida aeg edasi, seda rohkem muutub pangandus IT-sektoriks, sest täna oleme seisus, kus füüsilise raha osakaal väheneb päevast päeva ja selle tulemusel suureneb kaardiga, telefoniga ja isegi nutikellaga maksmise osakaal. Seetõttu on pangal suur vastutus, et kõik need erinevad makseviisid oleksid turvalised, kuid samas kasutajasõbralikud. N26, Paypal ja Transferwise on head näited sellest, kuidas IT suudab häirida pangandussektorit. N26 on pank, millel puudub füüsiline asukoht ning kõik pangandusega seotud tegevused on võimalik teha oma nutitelefonist; Transferwise pakub rahaülekandeteenust, mis võimaldab valuutamakseid teha soodsamalt ja kiiremalt ning Paypal on rahvusvaheline maksesüsteem, mis võimaldab teha oste internetist lihtsalt ja turvaliselt.

Teine sektor, mida IT - sektor muudab, on tervishoid.  Iga patsiendi kohta on meeletult andmeid, millest on arstil raske kiiresti järeldusi teha, kuid arvutite tormika arengu tõttu on võimalike seoste leidmine kiirem kui kunagi varem. See hõlbustab arsti elu tunduvalt, sest arvuti pakub erinevaid seoseid uute haiguste tuvastamisel. Arvuti ja arsti koostööl võib näiteks vähi ennetamine olla palju tõenäolisem. Teiseks võimaldab pidev tehnoloogia areng ja tehnoloogia kättesaadavus inimestel ennetada suuremate haiguste teket. Tänase seisuga on võimalik soetada endale ca 100 euro eest aktiivsusmonitor, mis mõõdab sinu pulssi, hindab sinu unekvaliteeti, loeb samme ja annab kasutajale tagasisidet tema tervise kohta. Apple avaldas hiljuti oma nutikella, mille üheks funktsiooniks on EKG, mis aitab kasutajal saada hea ülevaate oma südame tervisest. Peale selle avaldas Apple funktsiooni, mis tuvastab, kui kasutaja on liiga pikalt maas paigal olnud ja teavitab kiirabi, et abi saada. Pideva arengu tulemusel jõuame olukorda, kus meie oodatav eluiga kasvab, sest tehnoloogia meie ümber soodustab elama tervislikult ja tunneb meid paremini kui me iseennast. Tervisliku eluviisi tulemusel vähenevad ka haigekassa kulud, sest kroonilisi haigusi on võimalik vältida tänu tervislikule eluviisile. Haigekassa kulude kokkuhoid võimaldab riigil oma ressurssi mujale rakendada, kus seda rohkem vaja on.

Eelnevaid lõike lugedes võib jääda mulje, et infotehnoloogia areng on maailmamajandusele ainult positiivne, kuid nagu igal mündil on kaks külge, siis nii on ka tehnoloogia arengul. Kaks Oxfordi ülikooli teadlast Frey ja Osborne ennustavad, et 2034 aastaks on 47% töökohtadest USA-s automatiseeritud ja on vähetõenäoline, et endine rekkajuht hakkab sõitmise asemel koodi kirjutama. See, kuidas peaks rakendama vabanenud tööjõudu, on ilmselt triljoni dollari küsimus. Osa spekuleerivad, et üheks lahenduseks võiks kujuneda kodanikupalk, mis on mingi kindel summa, mis katab ära inimese autonoomsed kulutused. Selle tulemusel loodetakse, et inimesed saavad tegeleda oma hobidega. Hetkel on ka selliseid asju proovitud, kuid järeldusi on veel raske teha, sest uuringud on alles algfaasis. Lisaks töökohtade automatiseerimisele on tekkinud suur kihistumine. Näiteks on tehnoloogiasektoris makstavad palgad palju kõrgemad kui mujal sektoris, mille tulemusel on Silicon Valleys tekkinud probleem, kus tehnoloogiasektoris mittetöötavad inimesed peavad elama oma autodes. Seega on oluline leida viis, kuidas erinvaid sektoreid taskaalustada.

Tehnoloogia areng maailma majandusele on suures pildis positiivne, sest on loonud võimaluse osaleda globaalses majanduses ka nendel, kellel puudus varem see võimalus. Lisaks uutele võimalustele pakub tehnoloogia areng suurt majanduskasvu, mis võib olla üheks alustalaks, et parandada inimeste elukvaliteeti.  Kui asi puudutab inimeste asendamist robotitega, siis mina leian, et igavate ja tüütute asjade automatiseerimine on samm edasi. Inimkond tervikuna on pidevalt automatiseerinud tüütuid tegevusi. Kui robotid üks hetk peaksidki meie koha ühiskonnas asendama, siis peame leidma me inimestena endale uue kutsumuse. Senikaua, kuni see siiski pole veel toimunud, tuleb aru anda, et elame kõige paremal ajal inimkonna ajaloos. Meie ülesanne on sellest aru saada ja seda võimalust kasutada.